Menu

Nieco_dzienny

Trzeci blog, który będzie sumą kolejnych kilku lat doświadczeń. O muzyce, fotografii i sprawach codziennych. Nie zabraknie tu również moich wierszy. Zapraszam was do wspólnie spędzonych wolnych chwil o ile jeszcze je macie.

Propozycje na jesień II

slasher1994

Zgodnie z obietnicą, kiedy mam trochę dłuższą chwilę postanowiłem przedstawić ci filmy o poważniejszym przekazie. Mam nadzieję, że niektóre tytuły trochę cię zaskoczą. Trafiają tu ze względu na mój sentyment, inne muzykę, pomysł reżysera i scenarzysty. Podobnie jak ostatnio znajdziecie tu tytuły zarówno polskie jak i zagraniczne. Swoją drogą naprawdę cieszę się, że ostatnio pojawia się coraz więcej krajowych filmów, które bez jakichkolwiek kompleksów mogę porównywać do produkcji z zachodu.

I

"Sucker Punch" to tak naprawdę temat rzeka. Po raz pierwszy oglądałem ten film z moją kumpelą Anetą i po zakończeniu seansu długo zastanawiałem się nad jego przesłaniem. Wizja reżyserska połączona z nastrojową muzyką sprawia, że wsiąkniesz w przedstawiony w nim świat. Pod jednym warunkiem, musisz całkowicie się na nim skupić. Po wszystkim daj sobie chwilę na poukładanie w głowie tego co zobaczyłeś. Tak, ryje beret.

II

Doskonała rola Więckiewicza, chociaż reszcie obsady też należą się ukłony. "Pod Mocnym Aniołem" to film, który możemy uznać za międzypokoleniową przestrogę. Ciekawa forma wzmacnia efekt kontaktu z widzem, a historia śmieszy momentami w taki sposób, że jest ci wręcz głupio.

III

"Życie jest piękne" czyli filmowy lek na antysemityzm. Komedia i dramat w jednym. Znajdziesz tu nie tylko mądry przekaz ale też nadludzki wysiłek człowieka, który po postu kocha swoją rodzinę. Wiadomo, nie każdy reaguje tak samo ale ze mnie wycisnął łzy. I wyciska za każdym razem. Pokazuje do czego może doprowadzić okrucieństwo ludzi, przekonanych o własnych racjach.

IV

Amerykański dramat o kapitanie i załodze jednostki brytyjskiej w czasach wojen napoleońskich. Na morzu odczuwają wojnę w o wiele okrutniejszy sposób. Jednocześnie taka forma wojny wydaje się bardziej sprawiedliwa. "Pan i władca: Na krańcu świata" to produkcja, którą spokojnie mogę polecić każdemu, kto chciałby zobaczyć jak wyglądało życie i walka na dawnych okrętach wojennych.

V

Skoro już poruszamy temat dawnych wojen, to warto wspomnieć o "Jutro idziemy do kina". O propozycji zdecydował sentyment i splot życiorysów kilku młodych mężczyzn, których połączyła klasa maturalna. Nie każdemu przypadnie do gustu ale moim zdaniem to ciekawa forma przedstawienia młodości naszych przodków. Byli tacy sami jak my, a czasy w jakich żyli sprawiły, że wszystko przewróciło się do góry nogami.

 

© Nieco_dzienny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci