Menu

Nieco_dzienny

Trzeci blog, który będzie sumą kolejnych kilku lat doświadczeń. O muzyce, fotografii i sprawach codziennych. Nie zabraknie tu również moich wierszy. Zapraszam was do wspólnie spędzonych wolnych chwil o ile jeszcze je macie.

Fotografia za sześć ziko

slasher1994

Ostatnio mówiłem ci o tym, że aparat fotograficzny wcale nie musi kosztować majątku. To prawda. Na początek chciałbym ci przekazać, że tradycyjna fotografia nadal jest najlepszym wstępem do rozpoczęcia swojej przygody z zatrzymywaniem obrazu. Uczy dyscypliny. Masz 36 klatek w przypadku standardowej kliszy, więc pstrykanie na pałę raczej nie wchodzi w grę. Uczysz się dostrzegać tylko to co najciekawsze. Na tym polega główna zaleta aparatów używanych przez naszych dziadków i rodziców.

Kolejna ważna kwestia to dostępność. W większości domów nadal na strychu, w piwnicy albo szafie znajdziecie najróżniejsze marki sprzętu używanego kiedyś przez krewnych. Weź go, otwórz klapkę, sprawdź naciąg, a jeżeli sam nie jesteś do końca pewny wybierz się do fotografa, który zerknie na niego swoim okiem. Nie zniechęcaj się tylko poczytaj dokładnie o swoim modelu. Zerknij jak jest zbudowany, a później metodą prób i błędów powoli wkręcisz się w ten świat. Jeśli jednak w twoim domu nie znajdziesz żadnego sprzętu, polecam rynek albo pchli targ. Czasem nawet w lumpeksie można znaleźć prawdziwe skarby.

Najważniejsze to szukać okazji. Bardzo często cena, którą oferuje sprzedający jest o wiele niższa niż faktyczna wartość. W ten sposób rozbudowałem swoją kolekcję i za jakiś czas będę szukał kolejnych okazów. Każdy z nich działa i korzystam z nich możliwie jak najczęściej. Jeśli chcesz zacząć proponuję jeden z najprostszych aparatów produkcji radzieckiej. Jest szeroko dostępny, a cena zaczyna się od nawet pięciu złotych. Smiena 8 M bo o niej mowa jest aparatem małym i zgrabnym. Możesz zabrać ją wszędzie z bardzo prostego powodu - nie poczujesz jej nawet w plecaku. W dogodnym momencie jest pod ręką, noszę ją przy sobie codziennie. Wygląda jak zabawka ale wierz mi, efekty które możesz uzyskać bardzo cię zaskoczą.

 

Poniżej kilka fotografii uzyskanych multiekspozycją czyli w wyniku nakładania na jedną klatkę kilku obrazów.

a

b

c

d

 

© Nieco_dzienny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci